02 Sep
02Sep

Son zamanlarda Doğu Ekspresi ile yolculuk oldukça popüler. Fakat Türkiye’de Doğu Ekspresi rotası dışında da onlarca muhteşem demir yolu bulunuyor. Bu demir yolları seyahat edenlere  seyre doyum olmayan manzaralar sunmasının yanında yeni yerler keşfetme imkanı da sunuyor. Peki diğer demir yolları hangileri merak ediyor musunuz? Eğer cevabınız ‘’Evet!’’ ise Türkiye’nin en güzel demiryolu rotaları içeriğini incelemeye başlayabiliriz. 


Toros Ekspresi

Konya-Adana-Konya arasında sefer düzenleyen TCDD Taşımacılık ana hat trenlerinden birisi olan Toros Ekspresi, her gün düzenli olarak Konya-Adana-Konya arasında düzenleniyor. Adana yolculuğunda, Akdeniz iklimine özgü çam ormanları, tarihi köprüler ve Toros dağlarını seyredebilir, Konya’ya geldiğinizde ise bozkır coğrafyasının muhteşem doğasına tanıklık edebilirsiniz. Hattın ismi, tren hattının Adana-Ulukışla arasında tüneller ve köprüler gibi çeşitli altyapılarla aştığı Toros Dağları'na ithafen Toros Ekspresi olarak belirlenmiş.


Konya Mavi Treni

Konya Mavi Treni Konya ile İzmir (Basmane) arasında hizmet veriyor. Konya- İzmir arasında her gün sefer yapmakta olan trenin yataklı, yemekli ve pulman vagonları mevcut. Konya-İzmir (Basmane)-Konya arasında her gün düzenlenen seferler Konya’da 19.30’da başlıyor ve yolculuk İzmir’de sabah 07.00’de son buluyor. Yolculuk gece olduğu için trenin geçtiği yerleri çok fazla izleme şansınız olmasa da Orta Anadolu Anadolu’nun ve Ege’nin güzelliklerini yakından görme şansınız olacaktır. 


Zonguldak - Karabük Treni

Bölgesel tren sınıfında yer alan Zonguldak-Karabük Treni’ni biletleri TCDD’nin internet sitesi ya da mobil uygulamasından satın alınamıyor. 2 saat 50 dakika süren tren yolculuğuna katılmak isterseniz hareket saatinden biraz önce istasyona gidilmesi gerekli. Karadeniz’in muhteşem doğasına tanıklık edebileceğiniz tren seferleri günde 4 kez düzenlenmekte. 


Güney Kurtalan Ekspresi

Güney Kurtalan Ekspresi Ankara-Kurtalan-Ankara arasında haftada 5 gün boyunca çalışıyor. Anadolu’nun bozkırlarını yakından görebileceğiniz Türkiye’nin en eski hatlarından birisi olan Güney Kurtalan Ekspresi; pazartesi, Çarşamba, Cuma, cumartesi ve Pazar günleri hareket etmekte. Örneğin saat 11’de Ankara’da başlayan yolculuğunuz, ertesi gün saat 11’de Kurtalan’da son buluyor. Tren yol boyunca Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Malatya, Diyarbakır ve Batman’dan geçiyor. Trende; pulman, örtülü kuşetli, yataklı ve yemekli vagonlar mevcut. 


İzmir Mavi Treni 

Ankara-İzmir arasında düzenli olarak her gün sefer yapan İzmir Mavi Treni’nin, Ankara-İzmir arasında seyir süresi ortalama 13 saat 40 dakika sürüyor. Eğer Ankara’dan Doğu Ekspresi’ne binip Kars’a gitmek isterseniz; İzmir – Kars arası yolculuk süresi 39 saat sürüyor. İzmir -Alsancak’tan hareket sonrası Manisa, Uşak, Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir geçilerek Ankara’ya ulaşılıyor. Yolculuğun ikinci bölümünde ise Yozgat, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum gibi Anadolu şehirleri demir yolunun rotaları arasında bulunuyor.


Göller Ekspresi

Isparta(Burdur)-İzmir(Basmane) hattında her gün karşılıklı olarak işlemekte olan Göller Ekspresi, toplamda  4 vagonlu konforlu setlerden oluşuyor. Basmane’den saat 23:00'da, Isparta’dan 22:30’da hareket eden trenin ortalama seyahat süresi 8 saat 30 dakika sürüyor. Göller Ekspresini kullanacak olan Burdur yolcuları için Gümüşgün durağı ile Burdur arasında otobüslerle aktarma yapılıyor.


Van Gölü Ekspresi

Van Gölü Ekspresi; Ankara-Tatvan-Ankara arasında haftada 2 gün çalışan TCDD’nin anahat trenlerinden birisidir. Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ, Muş ve Tatvan duraklarından geçen tren, Ankara’dan salı ve pazar günleri, Tatvan’dan ise salı ve perşembe günleri hareket ediyor. 25 saatlik  yolculuk süresiyle gezginlere yeni lokasyonlar keşfetme imkanı sağlayan Van Gölü Ekspresi’nde pulman, örtülü kuşetli, yataklı ve yemekli vagonlar bulunuyor. Ekspres bazı istasyonlarda uzun molalar verdiği için gittiğiniz şehirdeki yöresel lezzetlerin de tadına bakabilirsiniz. 


Ege Ekspresi

Doğal güzellikleri ile dillere destan iki şehrimizi birbirine bağlayan Ege Ekspresi özellikle yaz aylarında çoğu tatilcinin ve turistin tercih ettiği ulaşım aracı haline gelmiş. Her yıl binlerce turist ağırlamakta olan İzmir, özellikle buradan ülkemizin diğer güzelliklerini görmek isteyen turistler için en önemli demir hatlarına sahip. Basmane- Kütahya seferi ortalama 9 buçuk saat sürüyor. Bu süre boyunca gezginler tarih kokan ve kültürü ile büyüleyen Balıkesir’e varıyor. Eğer yaz turizmi için seyahat edecekseniz haziran ve eylül ayları arasında seyahat planı yapabilirsiniz. 


Fırat Ekspresi

Fırat Ekspresi Elazığ-Adana-Elazığ arasında her gün düzenli olarak işleyen TCDD Taşımacılık ana hat trenlerinden birisi. Belirtmekte fayda var; Fırat Ekspresi sadece pulman koltuklarla hizmet veriyor. Farklı istasyonlarda duran Fırat Ekspresi treni Elazığ’dan Adana’ya giderken, Elazığ’dan Malatya’ya, Malatya’dan Gölbaşı’na, Gölbaşı’ndan Osmaniye’ye, Osmaniye’den Adana’ya bir yol izler. Tadını doyum olmayan Anadolu coğrafyasını izleyerek keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Elazığ veya Adana'dan 08:00 civarında hareket eden trenin yolcuğu 10 saat sürüyor.