04 Aug
04Aug

Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) Orta Doğu Bölgesel Kurulu (RAME) Toplantısı 08.12.2020 tarihinde Genel Müdürlük Toplantı Salonunda video konferans yöntemiyle yapıldı.


Toplantıya RAME Başkanı ve TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, UIC Genel Müdürü François Davenne, İran Demiryolları (RAI) Genel Müdürü Saeed Rasouli, Irak Demiryolları (IRR) Genel Müdürü Talib Jawad Kadhim, Suriye Demiryolları (CFS) Genel Müdürü Najib Alfares, Suriye Hicaz Demiryolları (SHR) Genel Müdürü Hasanein Mohammad Ali, Akabe Demiryolu Şirketi (ARC) Genel Müdürü Yaser Krishan, UIC RAME Koordinatörü Jerzy Wisniewski, UIC Orta Doğu Bölgesel Ofisi Direktörü Abbas Nazari, Rame Ofisinden ve UIC’nin diğer yetkilileri ve TCDD Eğitim Dairesi ve Uluslararası İlişkiler Dairesi yetkilileri katıldı.Toplantıda, RAME faaliyetlerine ilişkin bilgiler verildi ve bölge ülkeleri arasındaki işbirliğini ilerletmek ve demiryolunun bölgesel kalkınma adına daha aktif biçimde kullanılabilmesi için neler yapılabileceği üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu. Avrasya bölgesinde yük taşımacılığında demiryollarının payındaki artış ve bu payı daha da artırmanın yolları üzerine RAME Ofisi tarafından yapılan çalışmanın detayları incelendi. RAME’nin 2020-2021 Eylem Planında yapılacak güncellemeler kararlaştırılarak üyelerin onayına sunuldu.

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun tarafından Teşekkülümüzün faaliyetleri hakkında yapılan bir sunumla üyeler bilgilendirildi.Tüm dünyayı derinden etkileyen Covid – 19 pandemisi ile mücadele kapsamında demiryolları olarak neler yapıldığı üyeler tarafından paylaşılarak bilgi birikimi hususunda işbirliğine varıldı. Salgınla mücadele kapsamında, RAME bünyesinde neler yapıldığı ve önümüzdeki süreçte neler yapılabileceği ve bölgede önümüzdeki dönemde yapılacak olan etkinliklerin planlaması yapıldı.